Era Draggo kennel Facebook Youtube Era Draggo kennel FCI kennel

 

Pár slov úvodem

..Chcete-li mít ve svém psu skutečného přítele a ochránce, nesmíte jej brát jako pouhou věc, kterou jste si koupili, ale jako živého cítícího tvora. Jako bytost, která Vás bude milovat se všemi nedostatky i klady, která při Vás bude stát v době hojnosti i nouze. Vězte, že i když nebudete mít dost financí na to kvalitní krmení, pes bude raději o chlebu a vodě, než-li zajištěn v útulku. Pro něj jste modla, bůh, prostě vše co na světě má. Vy jste si jej koupili na nějakou dobu či úsek svého života, pro něj je to však smlouva na celý život. Udělejte mu jej proto, prosím, co nejlepší…!

Charakteristika plemene:

Černyš je pes, který chce být považován za člena rodiny, v níž a pro níž žije. Veškeré dění v ní sleduje s nevšedním zájmem a rád se do něj také zapojuje.

Odepřete-li mu  tuto možnost, nebudete-li mít na něj dostatek času, musíte počítat s tím, že se nebude správně duševně vyvíjet. Černyš, který je aktivně zapojován do své rodiny je veselý, temperamentní , vyrovnaný pes. Nebudete mít problémy s přivoláním, protože černyš trne hrůzou, že by se v jeho nepřítomnosti mohlo něco veselého či zajímavého přihodit. Bude si Vás stále hlídat a kontrolovat. Naopak zanedbávaný pes pak při puštění utíká, neposlouchá a hledá si svoji zábavu. Ke správné výchově potřebuje hodně kontaktu se svým pánem, samozřejmě i řádnou socializaci a citlivou a důslednou výchovu (což vyžaduje alespoň základní zkušenosti se psy). Pak bude tím nejúžasnějším přítelem, jakého by si člověk mohl přát.

Nutno  podotknout, že Černyš je právem označován za psa jednoho pána. Bývá to zpravidla ten, kdo mu v mládí dává nejvíce lásky a tomu je pak věrný po celý svůj život. Má sice velice rád i ostatní členy své rodiny ale opravdu miluje a uznává jen svého pána. Může se tak stát, že pokud si naplánujete dovolenou bez svého vousatého zlatíčka, přestane z obrovského stesku přijímat jakoukoliv potravu či vodu - na to je třeba brát ohled! Věřte však, že veškerou lásku a péči se Vám čert bude snažit stonásobně oplatit, co mu jen budou jeho psí síly stačit..  A bude-li Vám nebo Vaší rodině hrozit nebezpečí, bez zaváhání  pro Vás obětuje i svůj život!

Obdivuhodná je též ohleduplnost Černého teriéra v soužití s jinými zvířaty. Myslím že označení „šlechetnost“ je ta pravá a vystihující vlastnost. Správný a správně socializovaný Černý  teriér prostě nemá zapotřebí dokazovat si na někom svoji sílu, které si je moc dobře vědom. Vše co má doma bere za své a ochraňuje. Nikdy jsem neměla sebemenší problém s přijetím jakéhokoliv zvířete, ba naopak – čerti byli vždy potěšeni novým přírůstkem a „radovali se“ z každého nového kamaráda.

Nezapomeňte prosím, že Černyš je pes velmi chytrý i činorodý. Rád se něčím zabývá. Využijte tuto vlastnost tím, že jej budete neustále něco nového učit. Určitě mu uděláte radost jakoukoliv společnou aktivitou. Černyš má vynikající pozorovací nadání, takže se skutečně naučí velice rychle např. Otvírat dveře stisknutím kliky, donést páníčkovi shodný pár bot, ale i prohlédnout nepozorovaně tašku s nákupem (kabelky si ani nevšimne), tlapou odtlačit dvířka ledničky a tisíce jiných věcí, kdy si říkáte, že už to není ani normální. Je! - u Černyše je normální všechno.  Jeho povaha vykazuje širokou škálu nálad – od hluboké vážnosti až po vysloveně klukovské uličnictví. Vždy však bude vyžadovat Vás. Váš zájem, přítomnost, hlazení – prostě kontakt. Vždy říkám, že pes nepotřebuje obrovský výběh a kotec. Bude spokojen i v mrňavém bytečku (přeci jenom, vycházky vyžaduje každý pejsek - se zahradou i  bez) - hlavní pro něj je to, že je tam s Vámi!...

Své povinnosti i výcvik bere velice vážně. Vše se snaží dělat perfektně a dokázat, že ON na to prostě má! Jeho velice vyrovnaná povaha, chuť pracovat,  úžasný nos, i aktivní obranná reakce spolu s výbornou fyzickou výbavou, učenlivostí a láskou ke svému pánovi skýtá bezpočetné možnosti pracovního využití. Záleží jen na Vás, pro který sport se nadchnete,  neb ON se bude jistě radovat z jakékoliv společné aktivity.

Černý teriér bývá téměr stále optimisticky naladěn a snaží se dělat svému páníčkovi  radost, a můžu jen potvrdit, že na člověka působí doslova antistresově.  Pokud se zrovna nic neděje, černyš se „uklidí“ na své místo a těší se z Vaší přítomnosti.  V domácnosti nepřekáží a není na obtíž. Jeho srst má báječnou vlastnost, že takřka pozbývá specifický psí zápach, a navíc nevypadává , jako je tomu u většiny jiných plemen. Nutné je však počítat s pravidelným pročesáváním a střihovou úpravou srsti. V mezivýstavní sezoně, je možné provést tzv."teréní - kratší sestřih", kdy srst zas snadno doroste do výstavní formy a značně se ulehčí a zkrátí potřebná údržba srsti.

 

Výchova a výcvik
 

..Ač na to někteří lidé i chovatelé bohužel zapomínají, Černý teriér byl, je a snad i nadále bude pracovním psem (pro práci bylo toto úžasné plemeno přeci vyšlechtěno). Protože práce by měla být pro Černyše přirozenou potřebou, má se mu nedostatek činnosti nahradit alespoň základním výcvikem. Bez výcviku je, jako ostatně každý pes, špatně zvladatelný.

 Při výcviku musíte mít na mysli některé jeho povahové zvláštnosti. Černyš je individualista a proto nesmíme slepě postupovat podle vžité šablony, používané u Německého ovčáka. Černyš je velice inteligentní plemeno, je velmi bystrý, velice rychle chápe a jednou naučené cviky nezapomene, ani když se s ním neopakují. Je nutno dávat pozor zvláště na hlasovou intonaci protože Černyš citlivě reaguje i na slabý náznak zloby. Hrubé násilí nepoužívejte v žádném případě. Nikdy tím nedosáhnete správného vykonání cviku, nýbrž nedůvěry psa k Vám a zatvrzelosti. Pes Vám po tělesném trestu vyloženě zdřevění. Není to známkou měkké povahy, či bojácnosti, naopak. Černyš je uražena zklamán. Již pouhé zvýšení hlasu je pro něj dostatečně velkým a nepříjemným trestem. A určitě chvíli potrvá, nežli jej opakovaným chválení dovedete do správné nálady.

 Povely které učíte, párkrát opakujte , hodně psa chvalte a při správném vykonání projevte vekou radost /popleskávání po hrudi, hlazení po těle atd./ a psa odměňte pamlskem či si s ním pohrajte (míček, pešek). Výcvik vyžaduje trpělivost, důslednost a sebeovládání. Rovněž i nápaditost při vymýšlení takových metod výcviku, které psa baví a nenásilnou formou ho naučí žádanému cviku. Neustálým opakováním tzv. Ohluchne. Přestože přesně bude vědět co má dělat, bude nepřítomně civět mimo Vás či si lehne apod. Proto cvik opakujte pouze několikrát a přejděte k něčemu novému. I když nebude provedený cvik zcela perfektní, časem jej vypilujete, protože u Černyše druhý den navážete, tam kde jste včera přestali. Nemusíte se bát, že by něco zapomněl. Černyš je opravdu velmi inteligentní a možná zjistíte, že definice vychytralý, je to pravé. Jedno pravidlo pro čerty typické: Černyš se dá ukecat či přemluvit. Skutečně, pokud máte problém a pes se Vám zasekne, mluvte, mluvte, mluvte. Nakonec ho ukecáte. Stane se, že pes něco odmítá nebo nechce poslechnout ( je-li pro něj něco nového či nestandardního) a tehdy musíte Vy přijít a dokázat ho přemluvit. Nikdy nenuťte psa k něčemu hrubým násilím, nýbrž laskavě „vysvětlujte a povídejte“. Nakonec ho získáte – neodolá možnosti udělat Vám radost když o ni tak dlouho škemráte:))

Nutno ještě podotknout, že u štěňátka Černého teriéra, stejně jako u všech štěňátek obecně, je velice důležitá SOCIALIZACE! ..Podmínky, ve kterých bude malý Černýsek vyrůstat, budou spoluutvářet jeho povahu a budou se velmi výrazně odrážet v jeho celkovém chování a ovlivní tak i jeho schopnost pro pracovní využití..

Zásady platné pro výchovu a výcvik:

1)Výchova i výcvik závisí na kladném vztahu člověka ke psu

2)každý pes má jinou povahu, kterou je nutno vystihnout, abychom špatným přístupem psa nekazili

3)každá výchovná metoda je psu ze začátku cizí a nesrozumitelná: člověk musí být trpělivý a nechtít všechno hned – Řím také nepostavili za den:)

4)Výchova a výcvik musí být založeny na tom, aby pes pokládal za příjemné a pro sebe výhodné to, co po něm žádáme a za nepříjemné a pro sebe nevýhodné to, co mu zakazujeme

5)Vždy postupujeme od cviků jednoduchých ke složitým

6)nikdy nesmíme zapomenout psa při výcviku pochválit a odměnit, základem výcviku je motivace a správná a správně načasovaná odměna.

7)Trestáme uváženě a přiměřeně prohřešku: Trest nemá být pro psa bolestí, ale rozčarováním!!!

S nácvikem obran se vyplatí nepospíchat a nechat čerta trochu dospět a nabýt sebevědomí. Určitě nic neztratíte, začnete-li s obranami ve věku cca kolem 1 roku. Samozřejmě, lze začít štěndo připravovat již dříve, ale vždy záleží na "rannosti" danného zvířete a také na zkušennostech nejen majitele, ale hlavně na práci figuranta a samozřejmě na citlivém přístupu. Brzkým začátkem určitě můžete více ztratit, než-li získat. Pokud se chcete se svým CET věnovat obranám a chtěli byste se poradit, můžete se na nás obrátit.

Co se týče stop, začínáme již ve štěněcím věku. Existuje spousty pozitivních metod, jak naučit pejska stopovat. Vždy je však dobré mít na paměti, že  každý pejsek je originál a na každého tudíž zabere trošku něco jiného... Chce to jen vyzkoušet, co na kterého pejska sedne nejlépe, ale to už by bylo na delší povídání ;-)

 

Výživa

dnes už si naštěstí můžete vybrat, jakým způsobem chcete krmit. V podstatě máte 3 možnosti:

Granule, vařené krmení, či Barf

Já za sebe jsem zastáncem granulovaného krmiva opravdu kvalitních a ověřených značek. Zde máte jistotu, že psovi zajistíte všechny živiny ve správném poměru. Navíc Černý teriér má mít pěkný vous, pokud jej bude neustále ráchat v mastném mokrém krmení, zcela určitě mu takový nikdy nenaroste a navíc jej budete muset stále po nakrmení umývat. Suché granule naopak vous nepoškodí a navíc poslouží dobře i na údržbu zubů, protože pes je musí „chroupat“.

Naši psi dostávají maso jen při výcviku, na stopách atd.. (velkou pochoutkou jsou např. syrové lososové hlavy, dršťky, syrová vazovice, chrupavky, velké hovězí kosti, skelety, popř. sušené "voňavé" ňaminy)

Co se běžných „procházkových“ pamlsků týče, osvědčili se nám např. velice chutné poloměkké granulky fi. Platinum, je to rozhodně zdravá alternativa piškotů a podobných laskominek – kupodivu i různých psích tyčinek, které jsou plné barviv, E-ček a zchucovadel..

Granule doporučuji alespoň zpočátku zalít vlažnou vodou (nikdy ne horkou – v kvalitních granulích je složitými postupy velice šetrného zpracování zachováno co nejvíce vitamínů, které byste takto zničili!). Postupně můžete přejít na suché granule, popř. je jen trochu ovlhčit. Na „ovonění“ můžete přidat kousek syrového či vařeného masa, pár lžic vývaru (zde pozor někdy může způsobit průjmy) či lžíci konzervy (opět pozor – vybírat opravdu kvalitní konzervy, je velice kontraproduktivní, když se člověk snaží podávat opravdu kvalitní a zdravé granule a přidá do toho konzervu svým složením připomínající šrot plný obilí s fůrou E-ček a barviv..)

Vždy však dbejte na pravidlo, že 90% krmné dávky by měli tvořit granule, 10% případné přídavky! ..Granule se totiž tráví úplně jinak než „čerstvá či vařená strava“, což pejskovi ztěžuje zažívání a může způsobit i zažívací problémy!

Pozor též na přehnané přidávání mléčných výrobků - je důležité, aby poměr vápníku a fosforu byl ve stravě - hlavně u rostoucího štěněte přesně vyvážen, což vám zaručí právě kvalitní granule. Navíc pes postupem času většinou ztrácí schopnost trávit laktózu..

ČETNOST KRMENÍ:

  • doporučená:
  • 2.-4.měsíc – 4x- 5x denně
  • 4.-8.měsíc – 3x – 4x denně
  • 8.-12.měsíc – 2x – 3x denně
  • 12.-15.měsích 2x denně
  • od 15.měsíce 1x – 2x denně
  • z vlastní praxe:
  • do 8 měsíců min. 3x denně
  • od 12 měsíců 1 - 2x denně
  • (část granulí skrmujeme na vycházkách z kapsy :-) )

Další „šok“ možná bude, že veškeré studie doporučují střídat granule a to nejpozději po třech měsících! Dokonalá strava na celý život totiž neexistuje. Je to jen marketingový tah a mýtus. Pro psa je základem pestrá strava! Každý organismus je individuální a jednou potřebuje více toho, jednou zas toho – aneb co není v jedné značce granulí (nebo je tam toho naopak mnoho) najdete zas v jiné značce a naopak. Navíc neustálé podávání stejných granulí může vézt dokonce k potravinovým alergiím. Nemluvě o tom, že nikdo by nechtěl jíst dokola stále to samé jídlo – základem je pestrost, Je nepřirozené psa stále krmit jedním druhem stravy celé měsíce, roky.. střídáním granulí Váš pes nebude vybíravý ani frustrovaný. Doporučuji přečíst článek: http://www.granule.cz/clanky/jak-casto-mam-menit-granule-pro-sveho-psa/

Málokdo ví, že ve světě existují jakýsi nezávislí recenzeři granulovaného krmiva celosvětových značek, kteří mají k dispozici dlouholeté experty ve svém oboru a laboratoře na přesné rozbory. Tito recenzeři každoročně zveřejňují seznam Top bezpečných krmiv, která dostala jejich ocenění ( a že nároky jsou opravdu vysoké, přitom se uvedené granule dají sehnat za slušné peníze i u nás..)

Pro zajímavost Vám mohu zaslat mailem srovnání krmení Taste of the wild, kterým je krmeno Vaše štěňátko, se zde v Čechách uznávanými granulemi Royal Canin...

Níže naleznete seznam doporučených značek granulí – k některým jsem se snažila dohledat i cenu (již nemusí být aktuální)

Doporučené značky krmiva – světové špičky: Acana (lepší jsou bezobilné řady) pro štěnda 18kg/1530Kč + Orijen ,*Annamaet (Encore 25% pro štěňata 18,14kg/1555Kč), Artemis (pro štěňata velkých plemen Large Breed 18,1kg/2060Kč) , *Canidae (27,2kg/2490Kč , Canine Caviar (18,1kg/2024Kč ) ,*Dog loverś gold (15kg/1311Kč) , *Fromm Family (štěněčí 15kg/1430Kč; dospívající a dospělí 15kg/1250Kč ) ,*Essential Foods (25kg /2560Kč ) *Earthborn Holistic (24kg /2590Kč ), Firstmate (bezobilné řady) (13kg/ 1630Kč), *N&D + Farmina (štěněčí 12kg/1130Kč, dospělácké 12kg/1030Kč) ,*Nutra Gold ( štěněčí bezobilné 13,6kg/1100kg, štěněčí obilné 15kg/1250Kč ), Platinum Natural (5kg ca 500Kč  ), *Taste of The Wild (1200,-Kč/ 13,6kg), NOW! Grain Free, GO! Natural, Wolfsblut, Natural Balance, Ziwi Peak (nejvyšší kvalitka, cena ovšem bohužel také:))