Era Draggo kennel Facebook Youtube Era Draggo kennel FCI kennel

ÚPRAVA A ÚDRŽBA SRSTI

Tento článek jsem osobně jen přeložila - Autorem je Natalia Stolbova (RUS) 

                                
Před stříháním je nutné Černyše nejprve řádně vyčesat a vykoupat. Nejlepší je použít vhodný šampon určený pro výstavní psy, v případě potřeby může být použit také kondicionér.
Kvalita střihu závisí na správné přípravě srsti na samotný střih. Špatně vykoupaná a špatně vysušená srst nebude správně připravená na stříhání a Vaše nebo "kadeřníkova" práce přijde na zmar. V důsledku toho nebudete moc ukázat svého psa na výstavě v celé své kráse.. Z tohoto důvodu je koupání a sušení srsti černyše před stříháním nejdůležitější částí přípravy psí srsti na výstavu a 50% šance Vašeho psa na úspěch na výstavě.
Šampon rozřeďte ve vhodném poměru, až 1:10, přotřepte, aby vznikla pěna. Srst by měla být pečlivě rozčesaná, šampon vmasírujte, pak důkladně opláchněte teplou vodou, resp. koupat se pes musí celý, se zvláštním důrazem na hlavu. Všechna srst na hlavě musí být pečlivě a důkladně omyta.
Oblíbené značky kosmetiky jsou Bio - Groom a ALL SYSTEMS. (*pozn.: v Čechách distribuje např.Profikosmetika ). 
Každý šampon má své vlastní unikátní vlastnosti, které nejsou ve druhém, např.:
 
EXTRA BODY SCHAMPOO
Tento šampon je velmi populární mezi majiteli dlouhosrstých plemen psů. lze použít také na krátkosrstá zvířat pro zvýšení optického objemu srsti. Také se používá v případech, kdy nemůžete umýt zvíře v den výstavy. ZLepšujem strukturu srsti. Ideální pro zvířata s hustou podsadou. Dodává objem. Tento šampon je velice bohatý na proteiny v kombinaci s čistě rostlinných přísad. Nevysušuje a nepoškozuje srst. Neutrální PH.
Vymývá se snadno a beze zbytku. Můžeme ředit v poměru 4 - 5 dílů vody na 1 díl šamponu.
"Šampon bez slz", čili nedráždí oči psa.
 
WIRY COAT SCHAMPOO
Vhodné pro psy s tvrdou srstí. Vylepšuje strukturu srsti. Ale vím, že plno chovatelů ho využívá i pro zvířata s dlouhou srstí, kde byla přiliš měkká srst a poznali, že pro některé psy je přímo ideální.
Šampón pro plemena psů s tvrdou srstí, dodává požadovanou dokonalost hrubé srsti, zlepšeuje strukturu, dobře se vymývá a dodává objem aniž by tím srst přetěžoval. Zvýrazňuje přirozenou barvu srsti.
PH Neutral."Šampon bez slz", čili nedráždí oči psa. 
Při koupání naneseme šampon na srst 2 krát. Poprvé vymyjeme prach a podruhé přejdeme k samotnému důkladnému mytí. Po důkladném vypláchnutí šamponu je dobré použít vybraný kondicionér. Existuje jich veliké množství a můžete si vybrat. Pro správné rozhodnutí mějte na paměti, že pro srst Černyše je potřeba objem bez zbytečného zatížení srsti! Vycházejte z tohoto pravidla při výběru kosmetických přípravků, resp. připravky obsahující olej nejsou pro srst černyše vhodné.
Já užívám kondicionér od firmy ALL SYSTEMS -SUPER RICH PROTEIN LOTION CONDITIONER.
Tento kondicionér je výborný produkt, obsahuje výtažky z mrkve a hroznových jader, rychle vyživuje srst a zároveň zvýrazní strukturu a lesk.
Působí antistaticky a omezuje zacuchávání srsti.
Kondicionér se ředí 1:10 s vodou a dobře vmasíruje do srsti.
Po 5-6 minutách smyjte, ale tak, aby troška zůstala v srsti. Není nutné vypláchnout všechen kondicionér ze srsti.
Pokud je černyš důkladně umyt, můžeme přejít k sušení. Měli bychom se vyzbrojit spoustou ručníků a výkonným vysoušečem vlasů (v zimě je to nutné), protože srst černyše schne velmi pomalu. V ideálním případě je výborné pořídit si profesionální vysoušeč srsti, kde je proudění vzduchu tak silné, že doslova klepe vlhkost ze srsti a velice snižuje dobu schnutí. Tyto vysoušeče bývají bohužel dosti drahé.
Při sušení černyše musíme neustále česat srst proti směru růstu. To trvá asi 2 - 3 hodiny pokud použijete fén s kapacitou asi 1800W. Při použití profesionálního vysoušeče srsti zkrátíte dobu vysoušení na cca. 40 minut.
Pomocí silného proudu vzduchu můžete dosáhnout velikého objemu srsti po celém těle. S fénem je třeba psa zcela vysušit.
Během vysoušení můžeze použít antistatické přípravky, které mají velké možnosti využití a pokaždé můžete získat jiné efekty. Zbpůsob použití je individuální pro každého psa. Velmi pohodlný je na vysoušení použít stůl.
Pokud pes nemá požadovaný objem srsti (geneticky daný, nebo během línání), lze použít před výstavou speciální objemovou pěnu.
Firma ALL SYSTEMS vyrábí též 3 typy barevných balzámů pro psy. Já je nepoužívám, ale pokud má pes srst vyšísovanou od sluníčka, pak může tento balzám pomoci. Srst je též nezbytné chránit zvláštními prostředky proti  UV záření.
..Ve chvíli, kdy je pes zcela suchý, můžeme začít stříhat..
 
cerny terier2Střih Černého teriéra
Černyš by měl být stříhán na výstavu cca. 1 až 2 dny před výstavou, čím blíže dni výstavy, tím bude stříh lépe vypadat.
Střih zadních nohou
Vycházíme od hlezen, asi 1 - 2 cm nad hlezením kloubem stříháme srst mašinkou  ( délka srsti 5 - 6mm) zadní části nohou až k řitnímu otvoru. Na stehnech ponecháme srst 8 - 10 cm dlouhou s plynulým přechodem dlouhé srsti v krátkou. Správným střihem můžete skrýt nedostatky a slabost pánevních končetin. Ráda bych ještě jednou zdůraznila, že po úpravě by měl mít Čert krásné, přirozené linie siluety s hladkými přecdhody z dlouhé srsti na kratší. Jeho vystupování musí vyzařovat sebevědoí a sílu a v žádném případě budit dojem zbytečných dekorací.
 
střih1 Obrázek č.1
 
Modrá barva ukazuje sřih mašinkou zadní části nohou 2 cm nad hleznou až k řitnímu otvoru.
Červené šipky ukazují, směr střihu nůžkami rovnoběžně se stehnem na odstranění srsti vyčnívající z vnitřní strany stehna.
Žlutá čára ukazuje střih nůžkami od zdola na horu v přímé linii vnitřních stran nohou, odstraníme nadbytečné chlupy. Při pohledu ze zadu by měli zadní nohy vypadat rovně.
 
střih2Obrázek č.2
Červená barva ukazuje jak vytvořit linii na zadní straně nohou. Plynulý přechod dlouhé srsti na stehně (8-10cm) na krátkou, vyholenou el. strojkem (modrá barva na obrázku č.1).
Srst stříháme jak ukazují šipky, pak nůžkami od zdola nahoru uděláme pěkné zakřivení linie zadích končetin jako na obrázku.
Modrá barva ukazuje, jak si načesat srst dozadu a pak ostříhat zandní část nůžkami od zdola nahoru.
Žlutá barva ukazuje, jak zarovnat dlouhou srst na přední straně zadních končetin.
 
Náprava vadného držení těla a konstituce zadních končetin:
střih3
Střih ocasu
V celé délce by se měl ostříhat rovnoměrně. Délka srsti na ocase by měla být přibližně 5 - 6cm. Ocas by měl harmonizovat s tělem. Měl by vypadat hustě a silně ze všech stran. Ocas je prodloužená páteř - vzhledem k tomu můžeme dle ocasu usuzovat na sílu kostí psa - je-li ocas silný, jsou silné kosti psa. Proto nemůžeme nechávat ocas zbytečně krátký. Pokud je ocas kupírovaný velice krátce, můžeme ponechat na konci srst trochu delší, která ocas mírně opticky prodlouží.
 
střih3o
Střih horní linie zad a boků 
Horní linii zad stříháme nůžkami od ocasu ke kohoutku (Obrázek č.3:  hnědou linkou je vyznačen směr a šířka řezu horní části zad)
Na zadku a kolem kořene ocasu je srst stříhána na 2-3cm, a pak ke kohoutku postupně a plynule přejdeme od krátké po dlouhou srst u kohoutku délky 7-10cm. Toto je děláno s cílem zdůraznit kohoutek a zvýraznit horní linii psa.
Na zádi by měl být plynulý přechod od ocasu. Ocas by neměl stát nad linií zad, nebo být pod hřbetní linií.
Obrázek č. 3
Pomocí šipek je naznačeno, jak postupovat a sladit krátkou srst na zádech s delší srstí po stranách.
 
 
 
Obrázek č.4střih4
Modrá barva ukazuje linii zad a
zvýraznění (vyvýšení) kohoutku.
Srst na bocích stříháme rovnoměrně a hladce. Měly by budit oblý dojem jak zobrazují červené šipky. Délka srsti po stranách 8 - 10cm. Srst se načeše proti směru růstu a stříhá od zdola na horu.
Žlutá linka znázorňuje plynulý přechod od kratší srsti na zádech po delsí srst na stranách. Přechod by měl být plynulý a linie nenásilně přejít jedna v druhou.
 
 
 
Obrázek č.5 střih5
Linii "dolní" stříháme v přímce (naznačuje ji žlutá čára)
Psům s dobře vyvinutým hrdníkem nenecháváme zbytečně dlouhou. Dobře střižená linie by měla začínat těsně pod loktem předních končetin a přecházet přímím směrem k břichu. Pokud necháme příliš dlouhý závěs psu s dobře vyvinutým hrudníkem způsobíme nechtěný dojem těžkosti.
 
 
 
Stříhání krku a předhrudí
Vyznačuje linka od konce ušního boltce po celé délce krku, (od křížení dolní čelisti a krku). Od základu ucha stříháme podél křížení dolní čelisti a krku až dolů 3-4cm pod začátek hrudní kosti. Vše stříháme krátkým střihem Clipper (délka srsti 5 - 6mm).
 střih6Obrázek č.6
Modrá barva ukazuje přechod na krátkou srst stříhanou mašinkou
Žlutou barvou je vyznačeno místo uložení lopatky a hrudní kosti. Místo musíme najít před stříháním.
Krk stříhaný níže pod těmito body bude vypadat delší.
Nyní přejděte ke stříhání dolní části krku. Srst rozčešeme proti směru růstu srsti, střih provádíme nůžkami od zhora dolů, sestříháme vše nadbytečné a vyčnívající a zároveň tvoříme hřívu (délka srsti na horní straně krku 5 - 7 cm). Přechod od kohoutku k rameni se snažíme udělat co nejplynulejší, jinak můžeme vytvořit dojem krátce ostříhaného krku vystupujícího z těla s mnohem delší srstí. Na straně krku musí být přechod na krátkou srst také velmi plynulý. Délka srsti hřívy musíme přizpůsobit konstituci psa. Na dlouhém tenkém krku ponecháme srst delší, na hrubém krátkém zase srst kratší.
 
střih7
 
 Obrázek č.7
Růžové šipky ukazují, jak česat srst nahoru a plynulý přechod z dlouhé srsti na stranách (8-10cm) na krátkou na přední straně krku.
 
střih8Obrázek č.8
Ze předu by měl krk vypadat jako na obrázku (zvýrazněno modře)
Žlutá značka vyznačuje počátek hrudní kosti, žluté čáry znázorňují kosti ramene. Krátký střih vedeme těsně pod tyto kosti.
 
 
 
 
 
 
 
střih9Obrázek č.9
Standard plemene nám říká: ".... Přední část předhrudí černého teriéra lehce vyčnívá před  lini kloubů lopatek...." Myslím, že toto ustanovení by mělo být střihem zdůrazněno. Zde je návod:  Začneme od dlouhé srsti v dolní části hrudní kosti, srst zde ponecháme dlouhou okolo 4 - 6 cm. Nůžkami formuje přední část předhrudí. Pěkně ostříhaná přední linie zvýrazňuje předhrudí a působí dojmem, "jak je popsáno výše".
Modrá linka znázorňuje hranici mezi krátkou srstí v dolní části krku a delší srstí na ramenou (lopatkách). Nezdůrazňujte tento přechod. Všechny přechody u střihu černého teriéra musí přecházet plynule jeden v druhý. Na všech částech těla by měly přechody přecházet plynule jeden v druhý!
 
 
střih10střih10 1V další fázi střihu  můžete vybrat ze dvou variant v závislosti na stavbě psa:
Obrázek č.10
Linie ramen by měla mít kulatý (půlkruhový) tvar a končit ve výšce lokte. Modrá tečka na přední končetině nám ukazuje, kde tato linie končí a červená tečka ukazuje, kde je loket.
Obrázek č.10.1
Zde je znázorněna druhá varianta střihu, kde půlkruhová část hrudníku (modrá tečka) je spuštěna trochu níže než je úrověň lokte.
 
 
Přední nohy by měli být důkladně vyčesané hřebenem proti srsti, nůžkami odstraníme všechny přebytečné chlupy a vytvoříme "sloupy". Srst, která roste mezi polštářky na spodní straně tlapky krátce ostřihnem, neboť je často příčinou nepříjemných chomáčků. Pak obstříhneme tlapku do kulata.
střih11 1
střih11
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
Střih hlavy
 
 střih12Srst na hlavě a tlamě vyčešeme hřebenem po směru růstu srsti. Dbáme na to, aby jsme vyčesali všechni spleti a vyčesaly dobře všechnu odumřelou srst. Srst na uších by měla být zkrácena mašinkou na vnější i vnitřní straně ucha. Nejlepší je stříhat uši až na konec, neboť pichlavé chloupky, které spadnou do ucha způsobí u pa nutnost neustále třást ušima, což stěžuje práci kadeřníka..
Uši je nejlépe ostříhat elektrickou nebo mechanickou mašinkou, ale dá se to provéct i nůžkami. Ucho stříháme od konce k jeho základu. Je aby srst na zadní straně (v místě nasazení ucha) měla takovou délku jako na hlavě a měla plynulý přechod od velmi krátké srsti na uchu po delší srst v místě nasazení ucha, to zajistí, že ucho nesplívá těsně s lícemi. Srst vyčnívající přes okraj ucha pečlivě obstřihneme nůžkami. Na temeni hlavy  nad nadočnicovými obloukami strojkem lehce vystříhneme prostor o šířce rovnající se šířce lebky a na délku k základu (začátku) ucha. Zbytek temena ostříháme nůžkami, tak aby byl opět hladký přechod od krátké srsti na temeni po delší na konci lebky. Takový střih umožní v konečné fázi vytvarovat tzv. "cap" který protahuje týl a působí dojmem delší hlavy.
Srst na lícím téměř nestříháme, pouze poupravíme přečnívající chlupy. Srst na lících by mělá být bohatá, aby hlava vypadla široká a masivní. Zbytek hlavy musí být střižen tak, aby se dosáhlo charakteristického tvaru cihly při pohledu z výšky. Je nutné dobře vyrovnat přechody od krátké srsti po dlouhou, kterou tvoří obočí a vousy. Při pohledu shora by hlava měla mít obdélníkový tvar, při pohledu ze strany zas tvar trojúhelníku, kde hranice z čela, uší a brady dává přímky, přičem čelo (obočí) a knír s bradkou tvoří pravý úhel. Delší srst na zadní části hlavy musí působit jako přirozeným prodloužením temene (čela) v jedné přímce rovnoběžné se srstí (obočím) přes špičku nosu. Příliž nízký nebo příliž vysoký střih změní proporce hlavy a naruší celkový dojem. Všechny chloupky, který narušují požadovaný obdélníkový tvar je nutné ostřihnout. Pak zčešeme hřebenem srst na celé hlavě, vousy a bradku do vhodné formy, tak aby ze strany připomínala hlava tvar trojúhelníku.
 
střih13